Δευτέρα 16 Μαΐου 2011

Παρά την υπερπροσπάθεια δεν τα κατάφερε ο ΝΟΡ

14/05/11

Παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλε η ανδρική ομάδα του ΝΟ Ρεθύμνου, τελικά δεν τα κατάφερε και υποβιβάστηκε εκ νέου στην Γ’ Εθνική κατηγορία πόλο.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια στον Β’ γύρο του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, αλλά δεν ήταν αρκετές η μία νίκη και οι δύο ισοπαλίες για να φέρουν την παραμονή. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη, πλήρωσε την κακή παρουσία της στον α’ γύρο όπου είχε μηδενική συγκομιδή και δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος. Ο ΝΟΡ ξεκίνησε πολύ καλά τον β’ γύρο επικρατώντας του «οικοδεσπότη» Νηρέα Γέρακα (6-4), για να γνωρίσει στη συνέχεια φυσιολογική ήττα από την πρωτοπόρο και αήττητη Ηλιούπολη (11-5). Στις επόμενες δύο αγωνιστικές η Ρεθυμνιώτικη ομάδα χρειαζόταν μία νίκη για να επιτύχει την παραμονή, αλλά έφερε ισάριθμες ισοπαλίες, χάνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια της. Αρχικά στο παιχνίδι με το ΝΟ Σύρου, ο ΝΟΡ προηγούνταν με 9-4 5’ λεπτά πριν από το τέλος και στα τελευταία λεπτά ολιγώρησε για να ισοφαριστεί στο φινάλε σε 10-10.
Στο τελευταίο παιχνίδι με αντίπαλο το ΝΟ Μεσόγειος, που ήταν ο μεγάλος τελικός για την παραμονή, Ο ΝΟ Ρεθύμνου μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2 στο ημίχρονο. Ο ΝΟΡ έκανε την αντεπίθεση του στο β’ ημίχρονο και αφού στο γ’ οκτάλεπτο μείωσε σε 6-5, 20’’ πριν από τη λήξη με γκολ του Μιχάλη Τουτουντζιδάκη, προηγήθηκε με 8-7. Όμως μία άδικη αποβολή του Χατζηδάκη έφερε την ισοφάριση σε 8-8 5 δέκατα του δευτερολέπτου πριν από τη λήξη για το ΝΟ Μεσόγειος, προσυπογράφοντας ουσιαστικά τον υποβιβασμό του ΝΟΡ.
Φιτσανάκης: "Η ομάδα δεν ανήκει στη Γ’ εθνική και θα επιστρέψουμε γρήγορα πιο ψηλά"
Όπως ήταν αναμενόμενο απογοητευμένος εμφανίστηκε ο Κώστας Φιτσανάκης από την εξέλιξη του πρωταθλήματος και τον υποβιβασμό της ομάδας. Ο νεαρός τεχνικός του ΝΟ Ρεθύμνου αναγνώρισε την προσπάθεια των παικτών του στον β’ γύρο, αλλά από την άλλη έδωσε και το σύνθημα για άμεση ανασύνταξη.
«Σίγουρα είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα που ήρθε. Ήταν κάτι που δεν το περιμέναμε. Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ στον β’ γύρο. Προφανώς έπρεπε να κάνουμε κάτι παραπάνω, αλλά ούτως ή άλλως βαδίζαμε σε τεντωμένο σχοινί από τη μηδενική συγκομιδή του πρώτου γύρου. Η ομάδα δεν ανήκει στην Γ’ Εθνική, όλοι το ξέρουν αυτό και για αυτό θα ξεκινήσει άμεσα η προετοιμασία για την άνοδο και πάλι στην Β’ Εθνική. Αυτό που προέχει τώρα είναι να βρούμε την ηρεμία μας, να διορθώσουμε ότι έφταιξε και να το χρησιμοποιήσουμε σαν εμπειρία. Θέλω να πιστεύω ότι το πάθημα θα μας γίνει μάθημα. Είμαι σίγουρος ότι η ομάδα θα επιστρέψει πολύ σύντομα».